Пільги донорам

 •   В день здавання крові та (або) її компонентів, а також в день медичного обстеження донор звільняється від занять або від роботи на підприємстві незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку.
 •   Після кожного дня здавання крові або їх компонентів, в тому числі у разі здавання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку.
 •   За бажанням працівника цей день може бути приєднано до щорічної відпустки або використано в інший час протягом року після дня здавання крові чи її компонентів.
 •   У разі, коли за погодженням з керівництвом підприємства в день здавання крові донор був залучений до роботи, йому за бажанням надається інший день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку.
 •   У разі здавання крові або її компонентів у період щорічної відпустки ця  відпустка продовжується на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівнику додаткового дня відпочинку за кожний день здавання крові.
 •   В день здавання крові та (або) її компонентів донор забезпечується безкоштовним сніданком та обідом, або отримує грошову компенсацію.

Підстава: статті 2, 6, 8 Закону України "Про донорство крові та її компонентів", № 240/95-ВР від 23.06.95р.

Пільги для осіб, які мають статус Почесного донора України

Почесні донори України мають право на:

 •   безкоштовне позачергове зубопротезування;
 •   пільгове придбання ліків (із знижкою 50% їх вартості) за рецептами;
 •   безкоштовне забезпечення донорською кров'ю та її препаратами, необхідними для особистого лікування;
 •   першочергове придбання за місцем роботи або навчання путівок для санаторно-курортного лікування та першочергове лікування у закладах охорони здоров'я;
 •   позачергове забезпечення протезами та іншими протезно-ортопедичними виробами;
 •   використання чергової щорічної оплачуваної відпустки у зручний для них час;
 •   отримання надбавок до пенсії у розмірі 10% від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.

Додаткові пільги для Почесних донорів України - мешканців міста Суми згідно рішення сесії Сумської міської ради:

 •   надання 25% пільги по оплаті за житлово-комунальні послуги Почесним донорам України.

Підстава: стаття 11 Закону України "Про донорство крові та її компонентів", № 240/95-ВР від 23.06.95р.; Рішення сесії Сумської міської ради від 25.03.2015р.

Пенсійне заохочення донорів

Почесні донори України мають право на отримання надбавки до пенсії у розмірі 10% від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. Згідно зі статтею 12 Закону України "Про донорство крові та її компонентів" громадяни, які безоплатно здали кров 40 разів у максимально допустимих дозах або 60 разів - плазму крові в максимально допустимих дозах незалежно від часу їх здачі, набувають статусу Почесного донора України. Підставою для надання пенсійних пільг є посвідчення почесного донора України. Порядок видачі посвідчення і вручення нагрудного знаку "Почесний донор України" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.99р. № 796. Посвідчення і нагрудний знак вручаються особисто Почесному донору, а якщо це неможливо - довіреній особі.

Додатково слід зазначити, що згідно з пунктом 2 Постанови Верховної Ради України "Про введення в дію Закону України "Про донорство крові та її компонентів" від 23.06.95р. № 240/95-ВР (зі змінами) пільги, передбачені в Законі України "Про донорство крові та її компонентів", для осіб, які мають статус почесного донора України, поширюються на громадян України, нагороджених також знаком "Почесний донор СРСР".

Пенсійну надбавку не надають особам, нагородженим знаком "Почесний донор Товариства Червоного Хреста УРСР". Ці громадяни не мають права на встановлення надбавки до пенсії відповідно до Закону України "Про донорство крові та її компонентів".