Принципи донорства

Донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань до донорства. Взяття крові у донора дозволяється з його згоди лише за умови, що здоров'ю донора не буде заподіяно шкоди. За особистим визначенням донора здавання крові може здійснюватися безоплатно або з грошовою компенсацією. Держава гарантує захист прав донора та охорону його здоров'я, а також надає йому пільги. Медичне обстеження донора перед здаванням крові та її компонентів і видача довідок про стан його здоров'я здійснюється для донора безкоштовно.

Кервіники організацій зобов'язані безперешкодно відпускати з місця роботи, навчання за заявами донорів у дні медичного обстеження і здачі крові, за винятком випадків, коли відсутність донора на робочому місці у ці дні може призвести до загрози життю чи здоров'ю людей, до невиконання завдань, пов'язаних із забезпеченням безпеки держави, до суттєвої матеріальної шкоди та інше.

  • Донори, які безоплатно здали кров в кількості 40 разових максимально допустимих доз або плазму крові в кількості 60 разових максимально допустимих доз, набувають статусу Почесного донора України, їм видається посвідчення і нагрудний знак "Почесний донор України". Для почесних донорів України передбачені пільги.
  • Донори, які безоплатно здали кров та її компоненти в кількості 100 і більше разових максимально допустимих доз, можуть бути нагороджені державними нагородами України, а саме присвоєнням почесного звання "Заслужений донор України".